Yazdan kalma son günleri yaşadığımız son günlerde sonbahar iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Tabi kış hazırlıkları da haliyle ivme kazandı. Kışlık erzakların başında gelen acılı ezmeyi de hemen her evde bulmak mümkün. Yerli tarla domatesinin bolca bulunduğu şu mevsimde siz de mutlaka kışlık acılı ezmenizi hazırlayın. Hazırlamayı bilmiyorum diyenler için ise işte size Oktay Usta’nın en güzel acılı ezme tarifi.

Hazırlanışı; Domatesler soyulur ve küp küp doğranarak suyunun süzülmesi için süzgece alınır. Ezmemizin içine katılacak biberler ayıklanarak doğranır ve süzülen domatesler de doğrayıcıdan geçirilir. Biberler de aynı şekilde doğrayıcıdan geçirilerek büyük bir tencereye domates ve biber püreleri dökülür. İki çorba kaşığı deniz tuzu koyularak ezilen sarmısaklar ilave edilir ve sirke eklenir. Bu şekilde karışımımız ara ara karıştıralarak pişmeden indirilir ve kavanozlara doldurulur. Üzerine zeytinyağı ilave edilerek kavanozların ağızları silinerek kapakları hava almayacak derecede sıkılarak kapatılır. Bu şekilde kışlık ezmemiz hazırlanır şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler;
5 kilogram domates
Yarım kilogram biber (tercihe göre acı veya tatlı olabilir)
2 çorba kaşığı deniz tuzu
5 çorba kaşığı sirke
Yeteri kadar sarmısak
Kararınca zeytinyağı

Bu Yazı İçin Arama Terimleri:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>