Farklı sebze meyvelerden yapılan reçelleri gördükçe hayretler içinde kalmamak elde değil. Karpuz reçeli, kabak reçeli bunlardan bir kaçı. Bu yazımızda sizleri şaşırtacak başka bir reçel tarifi daha sunacağız. Patlıcan reçeli. Evet yanlış duymadınız patlıcan. Patlıcanın tatlı halini tatmak için tarifi mutlaka denemelisiniz.

Yapılışı; Kireç kaymağı ile su karıştırılır. Patlıcanlar soyularak doğranır ve kirecin içine atılır. Beş altı saat dinlendirildikten sonra patlıcanlar yıkanarak süzgece alınır. Pekmezle şeker su içerisine konularak kaynatılır. Kaynayan karışım içerisine patlıcanlar ilave edilir ve karışım pişerek köpük köpük olana kadar kaynatılır. Koyulaştıktan sonra kaşığın ucundan damla damla akma kıvamına geldiğinde kavanoza doldurulur ve soğuduktan sonra kapağı sıkıcı kapatılarak yenilene kadar serin bir ortamda muhafaza edilir. Afiyet olsun.

Malzemeler;
1 kilo kireç kaymağı
1,5-2 litre su
1 kilogram patlıcan
1 kilogram pekmez
1/2 litre su
1/2 kilogram şeker (reçelimizi parlatması için)
1 tutam reyhan
1 tutam kadife yaprağı

Bu Yazı İçin Arama Terimleri:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>